Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

+420 608065301

sobota, prosinec 02, 2023

Otec u porodu

Během porodu je důležité, aby se rodící žena cítila v bezpečí, neměla strach z neznáma a strach z bolesti. Jednu z  nejdůležitějších rolí aby toho bylo docíleno hraje emocionální podpora, která může pocházet od partnera, kamarádky, příbuzného, atd.

Každý pár by si měl předem promyslet, zda chce porod prožít spolu či nikoliv. Určitě by nemělo být rozhodnutí nastávajících rodičů ovlivněno současnými módními trendy. Je na každém páru, aby si určil, co mu nejlépe vyhovuje. Muž by neměl být nucen, aby byl přítomen u porodu, když jeho rozhodnutí je jiné. A platí to i naopak. Nikdo nemůže vyžadovat od ženy, aby se partnerovi předváděla v intimních situacích, když jí to není milé.

Nastávající tatínkové by měli na porodní sál přicházet klidní a pevně rozhodnutí pomoci své partnerce. Tudíž by měli absolvovat kurz předporodní přípravy, aby získali dostatek informací, co je čeká, co se od nich bude vyžadovat a jak nejlépe své partnerce pomoci. Otec u porodu totiž hraje aktivní roli, v podstatě rodičku vede a pomáhá jí vyrovnat se s porodem.

V průběhu první doby porodní muž ženě pomáhá svou přítomností. Žena pociťuje pocit bezpečí, protože není osamocena a vnímá lásku svého partnera. Masáží snižuje křížové bolesti, čímž aktivně ovlivňuje porod. Stará se o komfort rodičky – pití, chůze, podávání věcí, změna polohy, … Pokud se „něco děje“, je i tzv. alarmem pro personál porodního sálu. Ochraňuje i práva rodičky, plní roli „advokáta“. Dále pomáhá a povzbuzuje nastávající maminku při tlačení. Muži mají příležitost poznat, čím žena prochází, a uvědomit si, jakého obrovského výkonu je schopna. Tato zkušenost většinou posiluje partnerův obdiv a úctu k ženě i k její mateřské roli.

Příchod nového života na svět je dojemný okamžik. Takový zážitek často přináší do vztahu nové hloubky lásky a porozumění a nepochybně pozitivně ovlivňuje vztah k dítěti.

Komentáře  

Kamila
+3 #1 Kamila 2016-01-16 10:31
Dobrý den, já za sebe musím říct, že není nic lepšího a kouzelnějšího než když je partner u porodu. Taky díky porodupezobav s majkou, který jsme s manželem zkoukli po večerech, a díly týkající se porodu hned několikrát to bylo všechno snazší. Musím ale podotknout, že je veliká pravda to o připravenosti partnera. Kamarádka manžela více méně donutila jít k porodu a ne jen že jí nepomohl svou přítomností, ale dokonce mu dodnes vyčítá jak se choval, ale vlastně ví, že si za to může trochu sama!
Citovat

KONÁNÍ KURZŮ

Středa 17:30 - 19:30
Nemocnice Český Krumlov
Horní Brána 429
Tel: +420 608 065 301

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Scroll to top

Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte.